Konu Bilgileri
Konu: Voleybol Genel Haberler ve Röportajlar Yazar: Anka
Okunma: 193957 Yorum: 1827
Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

serkan 30.12.2019, Saat:21:19   
ENDcG4yW4AkRfAi.jpg

Amerikalı orta oyuncu Cursty Jackson ile Fransız orta Kevin Le Roux, dünya evine girdi. 1f469-200d-2764-fe0f-200d-1f48b-200d-1f468.png
Cevapla
Teşekkür Edenler:
serkan 05.01.2020, Saat:15:28   
severek-ayrildik-1526163663303.jpgSeverek ayrıldık

Türk voleybolunun iki yıldız ismi Gözde Kırdar ve Neslihan Demir Güler, birçok başarının ardından kariyerlerini sonlandırdı. “Yeniden doğmuş gibiyiz” diyen başarılı sporcular şimdi kendilerini keşfedip öteledikleri hayallerini gerçekleştirecek

Gözde Kırdar ve Neslihan Demir Güler; Türk kadın voleybolunun yıldız isimleri. Gözde Kütahya, Neslihan Eskişehirli. Kariyeri boyunca sadece VakıfBank'ta oynayan Gözde ile son olarak Galatasaray'da forma giyen Neslihan, Romanya'nın başkenti Bükreş'teki CEV Şampiyonlar Ligi dörtlü final maçlarından sonra kariyerini sonlandırdı. Gözde antrenmanda duygulanırken Neslihan maç sonrası gözyaşlarıyla kararını açıkladı. Ne de olsa çocuk yaşta tanıştığı voleybolda Gözde 19, Neslihan da 24 yılı geride bırakmıştı.

Filenin iki sultanının hayatı antrenman, maç, hırs, başarı, mücadele ile geçti. Neslihan'ın lakabı Demir Leydi. Ama Gözde, yeteneği ve tecrübesi nedeniyle aralarında Neslihan'a profesör-doktor dediklerini söylüyor. Gözde'yi ise arkadaşları Göz diye çağırıyormuş. Başarılı sporcular sahada rakip olsa da 20 yıllık dostlar. Bu arada 10 yaşındaki kızının bu yıl lisanslı olarak Galatasaray'da forma giymesiyle Neslihan'ın bayrağı kızına devretmesi de güzel bir tesadüf. Sohbet neşeli, esprili ve samimiydi.

Bırakma kararını zor mu verdiniz, sonrasında neler hissettiniz?
- Neslihan Demir Güler: Sporcuyken disiplinli bir yaşamınız oluyor. Bıraktığımın ertesi günü seneler sonra ilk defa ne yapacağımı bilmiyordum. Çok garipti. Bizde en fazla 40 yaşa kadar oynanabiliyor. Tadında bırakmalı. Severek ayrılalım. (Gülüyor).
- Gözde Kırdar: Hepimiz çok güzel bir spor hayatı yaşadık. Çok tatminle bıraktığım için üzüntüm yok. Fiziksel sıkıntılarım çoktu, ağrılı antrenman yapıyordum. "Canıma yazık" dedim. Son maçın antrenmanında ağladım. 11 yaşından beri voleybol oynuyorum. Neslihan'ın dediği gibi yeniden doğmuş gibiyiz. Neden hoşlanıyoruz, ne yapmaktan keyif alıyoruz yeni öğreneceğiz.

Bugüne kadar yapmak isteyip de öteledikleriniz var mı?
- Neslihan: Haftada ya da 10 günde bir iznim olurdu. Dostlarımız perşembe günü izin alıp pazara kadar tatil yapınca biz şaşırıyorduk. Şu perşembe-pazar olayını kesin yapacağım, çok merak ediyorum.Yurtdışına bu kez tatil için gideceğim. Norveç, İzlanda, Danimarka gibi ülkeleri merak ediyorum. Tek amacım şu an dinlenmek. Bir yandan üniversite sınavına da hazırlanıyorum. Gazi Üniversitesi Spor Akademisi'ni yarım bırakmıştım.
- Gözde: Ötelediğim anne olmak. Çok çocuklu bir aile sahibi olmak istiyorum. Hayalim çocuğumun tenisçi olması ve locada oturup maçlarını izlemek. Federer'in karısı gibi. (Gülüyor).

Bazıları yeni yaşamlarına adapte olurken bocalayabiliyor. Bocalar mısınız yoksa özgürlük mü hissedersiniz?
- Neslihan: Muhtemelen biz de bocalayacağız ama akıllı kadınlarız yapacak bir şeyler buluruz. Kızımla ilgilenmem bile tüm günümü dolduracak. Keyfini çıkartacağım.
- Gözde: Çoktan adapte oldum tatil planları yaptım bile. Önce Norveç'e gideceğiz. Artık disiplinli olmak zorunda değilim. Mesela ne yiyeceğimi artık düşünmeyeceğim.

ÇAMAŞIR YIKAMAYA PAYDOS

Sporcular sonrasında ya antrenör ya da yönetici oluyor. Sizin planınız ne?
- Neslihan: Ahkam keseceğim konu tabii ki voleybol. Bizim de ülkemize, bu spora karşı sorumluluğumuz var. Bir görev verilirse, elimizden geleni yaparız.
- Gözde: İlerisi ne gösterir bilmiyorum ama öyle bir planım yok.

Neyi özleyeceksiniz?
- Neslihan: Her şeyi özleyeceğim. Antrenman yapmayı, maça çıkmayı... Sahada hem psikolojik hem fiziksel bir savaş veriyorsunuz.
- Gözde: Takım olma ve arkadaşlık duygusunu özleyeceğim. Takımdaki kızları çok seviyorum. Milli Takım'da da arkadaşlık çok güzeldi. En son Nesli'yle aynı odada kaldık. Konuşa konuşa baktık sabah olmuş.

Günlük yaşamınızda neler değişecek?
- Neslihan: Çift antrenman yaptığımız için öğle uykusu uyurduk. Artık öğle uykusu olmayacak. Bizimkisi çok garip bir hayat. Gözdeler Şampiyonlar Ligi Şampiyonu oldu. Eminim ki evine gidip çamaşır yıkadı. Çünkü her gün antrenman var, terliyorsunuz yıkanması gerekiyor. Şimdi çok çamaşır çıkmayacak en azından. Futbol ya da gibi değil, antrenmanda ve maçlarda giydiklerimizi evimizde yıkayıp ütüleyip giyiyoruz.
- Gözde: Ben de bundan sonra saat kurmayacağım. Çok yorgunum, şu an içimden bir şey yapmak gelmiyor açıkçası. İki gündür eve dokunmuyorum. Yemek disiplini gibi şeyleri de bir sene akışına bırakacağım.

ÖDÜLLERİN TOZU İÇİN BİRİ LAZIM

- Şampiyonluklar, ödüller işin gururlandıran kısımları. Daha sıradan bir yaşamda neler yapacaksınız?
- Neslihan:
 Böyle bir hayat yaşarken çok fazla hobiniz olamıyor. Şimdi yeni doğmuş gibi kendimize bir şey bulacağız herhalde. Şu an neden hoşlanırım, neyi sevmem bilmiyorum. Onları bu aralar keşfedeceğiz.
- Gözde: Tabii ileride ne iş yaptığımıza da bağlı ama evde oturursak o kazanma, başarı, tatmin duygusu olmayacak. Neslihan da ben de çok hırslıyız. O yüzden bu konuda biraz zorlanabiliriz ama yerine koyacağımız şeyler olacaktır.

- Hatıra olarak neler sakladınız?
- Gözde: 
Her sezon son formamı saklıyorum. Milli Takım da dahil yaklaşık 25 forma var. Şampiyon olduktan sonra çerçevelettiğim formalarla madalya ve ödülleri de saklıyoruz.
- Neslihan: Benim de formalarım ve ödüllerim var. Evimde şimdi sadece bir ödül var. Hepsini Eskişehir'e, aileme gönderdim. Tozunu almaya bile ayrı bir insan lazım. (Gülüyor)

KISIRLI ALTIN GÜNÜ YAPARIZ

- Bu kadar yıl güzel anılarınız da vardır...
- Gözde:
 Londra'da Brezilya ile oynayacağımız olimpiyat ilk maçına gidiyoruz. Herkes heyecandan ölüyordu. Olimpiyat Köyü de bir saat uzaklıkta. Kız kardeşim Özge ayakkabısını unutmuştu. Teknik ekipteki Yunus'un bir numara büyük ayakkabısını giydi, üstelik maça da girdi.
- Neslihan: Üç yıl önce Eczacıbaşı'nda yurtdışındaydık. Menajerimiz Nihal Abla, bize yardımcı olan bazı kişilerin formamı istediklerini söyleyince iki formamı da verdim. Nihal abla onun yerine forma verdi ben de bakmadan aldım. Maça çıkacağız ama baktım formam diğerlerinden farklı. Meğerse iki yıl önceki formaymış. Fizyoterapistimiz, flaster ve boya kalemleriyle diğer formalara benzetti. Kimse bir şey demedi.

- O zaman biraz normal günlük ev hanımı yaşantısı yaşayacaksınız...
- Gözde: 
Ev hanımı olduk artık değil mi Neslihan? Ben altın günü yapalım diyorum. Kısırlı tabii.
- Neslihan: Valla sıkılana kadar ev hanımlığına devam. Benim iki gün grubum var. O zaman 83-85 yaş grubuyla gün yapabiliriz. Buluşmak için bir bahane.
Cevapla
Teşekkür Edenler:
serkan 05.01.2020, Saat:15:32   
severek-ayrildik-1526193797749.jpg&mw=752&mh=700&l=1
Cevapla
Teşekkür Edenler: Jacknife
serkan 07.01.2020, Saat:00:31   
İhtarname çektiler... Serbest kalacaklar!

Geçtiğimiz yıl mali sıkıntılar nedeniyle erkek voleybol takımı faaliyetlerini durdurma kararı alan Beşiktaş'ta bu kez kadın voleybol takımı için benzer sıkıntılar yaşanıyor. İşte Duhuliye.com'un haberi..

Geçtiğimiz yıl mali sıkıntılar nedeniyle erkek voleybol takımı faaliyetlerini durdurma kararı alan kulübümüzde bu kez kadın voleybol takımı için benzer sıkıntılar yaşanıyor.

Duhuliye.com’un edindiği bilgiye göre bu sezon Kadın voleybol takımımızda hiçbir oyuncuya maaş ödemesi yapılmadı. 5 aydır ödemeleri yapılmayan oyuncular hali hazırda kulübe ihtar çekti.

Peki şimdi ne olacak?

Türkiye Voleybol Federasyonu’nun talimatları gereği ödemesi yapılmayan oyuncuların önce ihtarname göndermesi gerekiyor. Gönderilen ihtarnamenin ardından 10 gün içerisinde ödeme yapılmazsa oyuncu hem serbest kalıyor hem de tüm alacaklarını almaya hak kazanıyor. Yani geriye dönük alacaklarda da bir yapılanmaya gidilmesi mümkün olmuyor.

TVF’nin kararı bekleniyor

Ayın 17’sinde biticek olan Olimpiyat elemelerinin ardından TVF’nin bu konu hakkında toplanması bekleniyor. Takımımızda oyuncuların antrenmanlara düzenli olarak çıktığı ancak bir çoğunun yeni takımlarla prensipte anlaştığı gelen haberler arasında. Edindiğimiz bilgiye göre Büşra Kılıçlı - Türk Hava Yolları ile, Fulden Ural – Karayolları ile, Merve Dalbeler – Eczacıbaşı ile, Arelya Karasoy ve Ceyda Aktaş Aydın Büyükşehir Belediye ile anlaşmış durumda. Takımımızın diğer oyuncularından Dilara Bilge ve Yağmur Mislina Kılıç’ın ise yurtdışı temasları devam ediyor.
11 hafta sonunda ligde 11. Sırada yer alan takımımızda oyuncuların bir çoğunun gönderdikleri ihtarnamenin üzerinden 10 günlük sürenin geçtiği ve serbest kalmak için TVF’nun kararını bekledikleri öğrenildi.
Cevapla
Teşekkür Edenler: Voleybolcu
epsus 09.01.2020, Saat:01:31   
Bugün yapılan Antrenör Gelişim seminerinde Motta ve Terzic  kendi tecrübelerini anlattı. Terzic Eda'nın sıçramasının düşük , fiziksel olarakta kısa olmasına rağmen oyun içerisinde bir karakter gösterdiğini ve her şeyi çok iyi yapabileceğine dair inancı olduğu için egosunun yüksek olduğunu  onunla çalışırken hatalarından çok iyi yaptığı şeyleri daha iyi yapabilme adına çalışma yapmanın daha doğru olduğunu dile getirdi. 

Ayrıca Pasif blok takımlarının başarı sağlama olasılığının çok olduğunu düşünsede , kendisinin aktif blok yapan oyun sistemleri kurduğunu dile getirdi. 6 Defansının zorluklarından ve 6 defansı yapan oyuncunun algılarının çok iyi olması gerektiğinden bahsetti.

Motta ise alt yapıda 15 yaşa kadar libero sisteminin olmaması gerektiğini savundu. Bu sistem nedeniyle altyapıda temel teknik anlamında kapasite düşüklüğü olan oyuncuların çıktığını söyledi. midi takımlarda herkesin her pozisyonda oynaması gerektiğini. Küçük takımlarda ise orta oyuncu  ve smaçör değişikliği yapılabileceğini dile getirdi. 

Ayrıca Türkiye'nin altyapıda 16 yaşa kadar iyi sporcu yetiştirip 16-20 yaş arası sıkıntı yaşadığını saçma bir maç programı ve adaletsiz lig kategorileri oluştuğu için oyuncuların çok fazla ve verimsiz maçlar oynadığını ve antrenman - maç temposunda dengesizlik oluştuğu için hiçbir anlam ifade etmediğini dile getirdi. Hem gereksiz yorgunluk ve sakatlığa maruz kalan oyuncular olduğunu  hemde yapılan maçların kalitesinin çok düşük olduğu için hiçbir fayda sağlamadığını Genç yaşındaki sporcuların , Yıldız yaşı gibi kaldığını federasyonla çalışırken buna müdahale etmek istediğini ama başaramadığını dile getirdi.

Türkiye'de Bossetti ile beraber çalışırken İtalya'da uyguladıkları tarama testinin yapılarak altyapıdan oyuncu çıkartılması gerektiğini ve test süreci bilgisini verdi.
Cevapla
Teşekkür Edenler:
yeltsin 09.01.2020, Saat:03:22   
Terzic dedecim Eda'yı övdü mü gömdü mü anlamadım ama iyi bişey demek istedi heralde
#ÇilemDoğan
Cevapla
Teşekkür Edenler:
epsus 09.01.2020, Saat:15:00   
(09.01.2020, Saat:03:22)yeltsin Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Terzic dedecim Eda'yı övdü mü gömdü mü anlamadım ama iyi bişey demek istedi heralde

Bence ikiside değil ya oyuncuları ikna etmek gerektiğiyle alakalı birşeyi anlatmaya çalışıyordu
Cevapla
Teşekkür Edenler:
mansetalanopposite 16.01.2020, Saat:14:51   
Carli Lloyd bir kampanya başlattı, Avustralya'daki yangınlardan etkilenen koalaların hayatını kurtarabilmek için bir bağış kampanyası. Ocak ayında oynayacağı maçlarda yaptığı her blok için 25$ bağış yapacakmış. Natalia da challenge'a katılmış, o da atacağı her ace servis için 50$ bağış yapacakmış.
#2 Gülden Kayalar Kuzubaşıoğlu #Legend
#18 Maja Poljak #Legend


#3 Tijana Boskovic
#7 Hande Baladın
Cevapla
Teşekkür Edenler: Meatballs , Voleybolcu


Voleybol Genel Haberler ve Röportajlar Konusu Araçları
Direk Link
HTML Link
BBCode Link
Paylaş


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Voleybol Nasıl Oynanır? Voleybol Gündem 0 2,044 28.12.2013, Saat:22:57
Son Yorum: Voleybol Gündem
  Voleybol hakkında teknik bilgi ve kurallar Voleybol Gündem 0 2,237 28.12.2013, Saat:22:46
Son Yorum: Voleybol Gündem

Hızlı Menü: